Randevu Formu

Badem göz ameliyatı (Üst Blefaroplasti)

Badem göz ameliyatı (Üst Blefaroplasti)

    Göz kapakları yaşlanmanın en fazla kendini gösterdiği  yerdir. Yapısı gereği hem çok hareketli hem de çok ince derili olan göz kapaklarında cilt kırışması ilerleyen yaşlarda  kaçınılmaz bir durumdur. Çeşitli faktörlerin etkisiyle, alt ve üst göz kapaklarındaki deri gevşeyip sarkabilir. Kas ve yağ dokularının fıtıklaşması ile torbalanmalar oluşabilir. Hatta ileri aşamalarda, üst göz kapağı hastanın görmesini bir miktar engelleyebilir. Tüm bunlar, yorgun ve uykulu bir görünüme sebep olur. Taze ve dinamik bakış kaybolur. 

Ameliyat

    Standart göz kapağı ameliyatlarında göz kapağı derisi, deri altındaki ince kas tabakası ve göz torbalarını dolduran yağlar alınır. Bu çok sık yapılan bir ameliyat olmasına rağmen genellikle hastalar tam olarak hayal ettikleri sonucu alamayabilir, özellikle beklentileri çok fazla olan ve doğru bilgilendirilmemiş hastalarda bu oran yüksektir. Ancak özellikle gerçekçi beklentilere sahip, iyi aydınlatılmış hastalar için sonuçlar oldukça tatmin edicidir.  Bunun nedeni yukarıda saydığımız temel sorunların bir kısmının ameliyat edilen dokulara değil yanaklar ve alın gibi komşu başka yapılara ait olmasıdır. Örneğin üst göz kapaklarındaki yığılmanın büyük miktarı aşağı sarkmış kaşlardan gelir.

Göz kapağı operasyonları nasıl yapılır?

Operasyonlar genellikle lokal anestezi altında yapılır. Alt göz kapağı operasyonlarında, bazen kişinin tercihine göre genel anestezi seçilebilir. Üst göz kapaklarda kesi, yaklaşık kirpiklerin 1 cm üstündeki kıvrım çizgisi üzerinden yapılırken, alt göz kapaklarında kirpiklerin hemen altından yapılır. Her iki bölgede de cilt yapısı çok ince olduğu için belirgin bir dikiş izi kalmaz. Açılan kesilerden fazla deriler kesilerek uzaklaştırılır ve kalan dokular karşılıklı getirilip gerdirilerek dikilir.

Üst göz kapağı operasyonları, en sık kaş kaldırma teknikleri ile beraber yapılır.

Alt göz kapağı operasyonları sırasında genellikle orta yüz bölgesine de müdahaleler yapılır.

Alt kapak cerrahisinde amaç göz torbalarını almak, göz yaşı oluğunun belirginliğini azaltmak ve kapak-yanak ilişkisini düzenlemektir. Operasyon sırasında yağ enjeksiyonları ya da dolgu maddeleri sıkça kullanılır.

Operasyon yaklaşık 45-60 dakika  sürer;

Operasyon sonrası göz çevresinde morluklar ve şişlikler oluşabilir. Ilk 24 saat buz uygulaması önerilir. 1. haftanın sonunda bunlar kendiliğinden azalarak kaybolur.

1. haftanın sonunda dikişler alınır.

Ameliyat izleri 1 ayın sonunda oldukça söner ve belirsiz bir hale gelir.